Az imposztor-szindrómától a horror mesékig. A test-és énérzet biztonságának elvesztése külső (pandémia) és belső fenyegetettség hatására. Kezelési lehetőségek.

Absztrakt: 

A pandémia általi fenyegetettség során a pszichés védekező mechanizmusok kudarca olyan páciensek esetében következett be, akik kerülik a pszichés fájdalmat, nehezen viselik a veszteséget és a szeparációt. A bioni koncepció értelmében az anyai túlterhelő, szorongató tartalmak okozta izgatottság nagy része reprezentálatlan marad, és későbbi szomatizációhoz vagy hipochondriás tünetképzéshez vezet. Az énérzet bizonytalansága jellemző az ún. imposztor-szindrómában, amikor a személy eredményei ellenére csalónak érzi önmagát. A túlszorongó anyák a gyermek elméjébe ürítik megterhelő tartalmaikat, melyek mint szorongató valóság válnak konkréttá számukra. A megküzdés kudarca korai szégyen- és inkompetencia élményeket alakít ki a gyermekben, és az önkép részévé válik. Esetrészleteket szeretnék bemutatni, és kezelési javaslatokat megfogalmazni pszichotikus regresszióba kerülő páciensek terápiás anyagából. A szimbolikus funkció deficitje, a konkrétizáció, a szomatizációs hajlam miatt nehezen képesek további bizonytalanság elviselésére, és hajlamosak a testi-lelki összeomlásra.

From impostor syndrome to horror stories: loss of physical security and self-perception due to external (pandemic) and internal threats

Treatment options

During the pandemic, the psychic defensive mechanisms has failed in patients who try to avoid pain and have difficulties in bearing loss and separation. According to Bion’s concept, most of the excitement caused by the overwhelming and discomforting maternal content stays unrepresented and leads to subsequent somatization and hypochondriac symptoms. The vagueness of the sense of self is typical in cases of the so-called impostor-syndrome, when a person feels like a fraud in spite of their achievements. Over-anxious mothers evacuate their demanding contents into the child’s mind and these contents become concrete for them as threatening reality. The failure of coping leads to early experiences of shame and incompetence in the child and become part of the self-image. I intend to present cases and put forward suggestions from the therapeutic materials of patients who got into psychotic regression. Because of the failures of the symbolic function, concretization, and proneness to somatization, these patients have difficulties in bearing further insecurity and are prone to break down both mentally and physically.

A teljes tanulmány csak előfizetők számára olvasható! Az előfizetéshez regisztráció és bejelentkezés szükséges. Bejelentkezés után elő lehet fizetni azonnal online Paypal számláról vagy az alábbi megrendelőlap kitöltésével, átutalással. Utóbbi esetben meg kell várni, hogy az adminisztrátorunk aktiválja az előfizetést és csak utána lehet, bejelentkezés után olvasni az online tartalmakat. Az adminisztrátorral közvetlenül ide kattintva vehető fel a kapcsolat.

Amennyiben korábban már előfizetett az online tartalmakra és most nem tudja olvasni a cikkeket, akkor valószínűleg lejárt az egy éves előfizetői periódusa. Kérjük a felhasználói fiókjában ellenőrizze az előfizetés dátumát.

Üdvözlettel:
A Lélekelemzés szerkesztősége