Metafora és tudattalan Metafora a pszichoanalitikus mezőelméletben
Lakoff és Johnson kognitív metaforaelméletükben igazolták, hogy a metaforák nem csupán szóképek, irodalmi finomságok, hanem az emberi gondolkodás és megértés elkerülhetetlen, lényeges elemei. Nem mentális produktumok, hanem mentális folyamatok.
A metaforák új jelentést adnak fogalmaknak azáltal, hogy kapcsolatba hozzák az egyik fogalmat a másikkal, vagy éppen kontrasztba állítják őket. Bizonyították azt is, hogy a metaforák megtestesültek: szorosan összefüggenek a testi szinten megélt élményeinkkel.
Arnold Modell szerint a metaforák a tudattalanban történő jelentésadás alapvető kognitív eszközei. Az élményeinknek metaforákon keresztül adunk jelentést, ezért a metafora az elme valutája – állítja. Számára a tudattalan tehát nem az ösztönök és elfojtások csatamezeje, hanem egy funkció, amellyel átalakítjuk és feldolgozzuk az érzékleti benyomásokat.
Bion szerint a tudattalanunkban éjjel-nappal zajlik az az átalakító folyamat, amelyben az alfa-funkció segítségével szenzoros élményeinket szavakban megfogalmazható, saját érzéseinket is magában foglaló történetekké alakítjuk. A Ferro és Civitarese nevével fémjelzett bioni mezőelmélet középpontjában ezek az átalakító folyamatok állnak, melynek egyik megjelenési formája a metaforák megalkotása. Számukra a tudattalan fő funkciója az átalakítás, az élmények „megálmodása”, az analízis fő célja az átalakító kapacitás növelése.
A pszichoanalitikus mezőelmélet alátámasztja azt a megfigyelést, hogy az analitikus kettősben felmerülő metaforák lényeges pontokon adhatnak többletjelentést a már korábban megértettekhez. A direkt megfeleléseken túl a metaforák hangulata, a velük kapcsolatos asszociációk eddig megfogalmazhatatlan viszonyulásokat, érzéseket tárhatnak fel számunkra. Tanulmányomban esetrészleteken keresztül mutatom be, hogyan segíthetik a metaforák a páciens pszichés valóságának jobb megértését.
Kulcsszavak: alfa-funkció – álmodás – átalakítás – bioni mezőelmélet – interszubjektivitás – kognitív nyelvészet – metafora – pszichoanalitikus mező – pszichoanalitikus mezőelmélet