A bioni mezőelmélet Egy kortárs interszubjektív megközelítés bemutatása
Az Antonino Ferro és tanítványa, Giuseppe Civitarese által kidolgozott bioni mezőelmélet, amelyet a szakirodalomban olasz mezőelméletként is említenek, egyike az interszubjektív irányzatok között számon tartott mezőelméleti modelleknek. Az elmélet sok forrásból merített, mégis önálló szemléletet képvisel, amelyben központi szerepet kap a még reprezentálatlan lelki tartalmak bioni értelemben vett átalakítása. Az analitikus páros által létrehozott mezőben szimbolizálatlan érzések, élmények jelennek meg, melyet a páros az alfa-funkció segítségével átalakít. A bioni mezőelmélet ezt az átalakítást tekinti a tudattalan fő funkciójának, ahol a hangsúly nem a tudattalan tartalmak tudatossá tételén, hanem a tudattalan átalakító működésén van.
Tanulmányunkban az elméleti bevezető után részletesen bemutatjuk a tudattalan átalakító mechanizmus megjelenési formáit: az analitikus reverie-t, a metaforát, az átalakítást az álmodásban, a transzformáció hallucinózisbant, a testi reverie-t, a fokalizációt, a karakterek megjelenését és kiválasztását, valamint ezek jelentőségét az analitikus ülésen. Mindezt rövid esetrészletekkel is illusztráljuk.
2014-ben négy ország (Ausztria, Csehország, Lengyelország és Magyarország) pszichoanalitikus egyesülete hozta létre a Közép-európai Szemináriumot. A szeminárium tagjai Giuseppe Civitareset kérték fel arra, hogy előadások és szupervíziós ülések segítségével mutassa be a bioni mezőelméletet. Országonként 5 fő vesz részt az évenként két alkalommal, változó helyszíneken megrendezésre kerülő találkozókon. A magyar csoport tagjaiként lehetőségünk nyílt az elmélet élményközeli megismerésére.
Tanulmányunkban a bioni mezőelmélet előzményeinek, lényegének, fő fogalmainak tisztázására törekszünk, rövid esetrészletekkel illusztrálva mondandónkat.
Kulcsszavak: tudattalan – pszichoanalitikus mező – transzformáció – reverie – metafora – átalakítás az álmodásban – tartalmazás – transzformáció hallucinózisban – karakterek – casting – testi reverie