Konferencia
2024. október 18 – 19-én „A kizökkent idő nyomában” címmel kerül megrendezésre
a Magyar Pszichoanalitikus Egyesület XXX. jubileumi Konferenciája,
melynek témája az idő és ritmus lesz.
Helyszín: Danubius Hotel Hungária City Center
Budapest, 1074, Rákóczi út 90.
Konferencia felhívás
A konferencia szokásostól talán kicsit eltérő címével szándékunk az, hogy minél tágabb teret kínáljunk mind a résztvevők, mind az előadók számára, hogy belakják ezt a remélhetőleg elég tág asszociációs teret. Szeretnénk, ha teret kaphatnának a terápiás tér belső történései mellett a szupervíziós tér élményei is, az egyesület múltjára való emlékezés és reflexió, a pszichoanalitikus módszer, a keretek és a képzés változásai, és végül, de nem utolsó sorban reflektálhassunk a társadalmi szintű történésekre, a közelmúlt, az itt és most mindannyiunkat érintő, sokszor megrázó külső eseményeire.
A megszokottból való kizökkenés élménye sokszor nem kellemes, lehet traumatikus is, de hozhat fejlődést, változást is, traumás növekedést nemcsak egyéni, de módszertani, szervezeti, társadalmi szinten is. Reméljük, hogy a konferencia, a fenti témákon való közös gondolkodás maga lehet egy olyan konténer, mely segíti ezt a folyamatot.
Pácienseink gyakran érkeznek analízisbe, analitikusan orientált terápiába azzal a – néhol homályosan megfogalmazott – élménnyel, hogy mintha kizökkent volna számukra az idő. Az, ami a közösnek tűnő érzés mögött van, már nagyon egyedi, sokszor évekig tart, mire együtt ránézve, de sokkal inkább közösen megélve, a terápia színpadán életre keltve közelebb jutunk ennek belső jelentéséhez. A pszichoanalitikus munkamód és keretek egyszerre adnak teret a végtelennek és végesnek, az emberi lét időtlen (örök, változatlan) és változó (múlandó) aspektusának.
Az idő-élmény, s azzal összefüggésben a szelf folytonosság élménye alapvetően az anya(gondozó)-gyermek kapcsolatban születik meg (Bion, 1962, Ogden, 1985, Priel, 1997, Civitarese, 2019). Interszubjektív konstruktum tehát, mely zökkenőivel együtt mintegy hologramként jelenik meg a terápiás térben. Együtt éljük át például, hogy elrepül, vánszorog, vagy akár megáll az idő, hogy hol hangolódunk, hol nem-hangolódunk, hol illeszkedünk, hol nem illeszkedünk a pácienssel. Hol közös a ritmusunk, hol zökkenők vannak, akár meg is szakad a közös idő fonala.
A zökkenéseket sokszor a kereteken keresztül érzékeljük először – például késik a páciens, vagy elmarad a fizetéssel – s ennek belső, már szimbolikus jelentés-rétege csak később tud megjelenni a terápiában. Vagy akár testünk jeleníti meg a kizökkenést amikor az még a szimbolizálatlan, a szavak nélküli tartományba esik.
Hosszan kibírni, tartalmazni a kizökkentettség élményét sokszor nem könnyű. Ahogy a korábban jól bevált megküzdési módok, hárítások már nem működnek, a korábbi összerendezettség széthull, hosszan időzhetünk a végtelennek tűnő bizonytalanságban remélve, de nem tudva, hogy létrejön a szintézis, egy új egyensúly. Nem könnyű benne maradni a diszharmóniában és néhol erős a késztetés, hogy „helyre toljuk” a kizökkent időt, például aktívabbak legyünk. A kizökkenések, vagy akár az erre való reakciók leképződhetnek a szupervízióban is. Vajon miként jelenhetnek meg, és hogyan segíthet a szupervízió tere abban, hogy rálássunk ezekre a folyamatokra?
A pandémia, majd a háborúk mentén, vagy akár a klímaváltozás kapcsán sokszor éreztük, érezzük azt, hogy mintha kizökkent volna az idő. De vajon kizökkent-e? S ha igen, mikor és hogyan zökkent ki? Mi dolgunk vele magánemberként, szakemberként és egyesületi szinten?
A kerek évforduló jó apropó arra, hogy az “eltűnt idők” nyomába eredjünk: megemlékezzünk az elmúlt 30 évről, vagy akár az egyesület kezdeteiről, a budapesti iskola történetéről. Sokszor vetődik fel a kérdés, hogy helyrezökkent-e a kizökkent idő, meglett-e a folytonosság az egyesület történetében? Rátekinthetünk erre a kérdésre is, de akár arra is, hogy a pszichoanalízis, mint módszer hogyan alakult az elmúlt időszakban. Milyen zökkenőkkel kellett megküzdeni, s milyen megoldások születtek? A COVID időszak például nagyon gyors reakciót kívánt a pszichoanalitikus közösségtől világszerte – mely meg is történt. De még mindig a feldolgozás fázisában vagyunk, elemezve azt, hogy például az online működés, mely életmentő volt a pandémia alatt, hol találja meg a helyét a terápiákban vagy akár a szupervízióban. A konkrét példától távolságot véve mi az, ami „örök”, változatlan érték a pszichoanalízisben, s mi az, ami változik, változhat, szükséges, hogy változzon?
A konferencián előadást tart Sarah Nettleton (British Psychoanalytical Association) Christopher Bollas munkásságáról. Az előadáshoz szeminárium kapcsolódik, melyre külön, korlátozott számban lehet jelentkezni.
További információ ide kattintva olvasható!
RÉSZVÉTELI DÍJAK:
Teljesárú részvételi díj: 40.000 Ft (augusztus 25 után történő utalás ill. helyszíni fizetés esetén)
Kombinált belépő (konferencia + Bollas szeminárium belépő (szept. 05-től): 75000 Ft
Napijegy (utaláskor jelezze, hogy melyik napon szeretne részt venni): 25000 Ft
Diákjegy (2 napra)*: 20000 Ft
MPE szemináriumba jár**: 30000 Ft
A konferencia akkreditációja megtörtént, a résztvevők a 2 napos részvételért 32 CME-pontot kapnak, melynek költségét a részvételi díj nem tartalmazza.
*A diákjegyet MA vagy azzal egyenértékű egyetemi végzettséggel még nem rendelkező, nappali tagozatos hallgatók vehetik igénybe, érvényes diákigazolvánnyal.
** 2024-ben Magyar Pszichoanalitikus Egyesület szeminárium hallgatói részére
Nyugdíjas kedvezmény nem vehető igénybe.
A csoportos jelentkezés lehetősége és kedvezménye megszűnt!
A részvételi díjat kérjük a Magyar Pszichoanalitikus Egyesület 11100104-19009856-38000007 számú számlájára átutalni, vagy amennyiben szükséges, az online Jelentkezési lap kitöltése után igény szerint csekket küldünk.
Céges utalás esetén a közlemény rovatban feltétlenül tüntessétek fel a résztvevő(k) nevét.
Díjbekérő igénylés esetén legyetek szívesek ezt e-mailben jelezni az info@psychoanalysis.hu-ra írt mail formájában.
Várunk Benneteket szeretettel mindkét programon!
Droppa Szilvia, Nyerges Katalin, Zana Katalin, Balázs Ambrus, Schmelowszky-Forgách Anna
Boross Viktor, Borszéki Judit, Czikora Dávid, Cseh Júlia, Mészáros Vikrória, Vanco Ildikó